Här hittar du våra kontaktuppgifter. Hittar du inte den/det du söker kan du ringa till Umeå kommuns växel på telefonnummer 090-16 10 00 så kopplar de dig vidare till rätt person.
Vill du hyra lokal på Dragonskolan? Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
VFU (Verksamhetsförlagd utbildning) Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Lisa Lind
Administratör
Teknikprogrammet, Hantverksprogrammet frisör och stylist, Lärlingsutbildningen,
El- och energiprogrammet, Individuella program
090- 16 49 55
Arb.rum C561
Sofie Eriksson
Administratör
Yrkesintroduktion, Vård- och omsorgsprogrammet, Industritekniska programmet,
Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet,
RH-gymnasiet
Rum C559
090-162402
Charlotte Boström
Administratör
Arb.rum C557
Bygg- och anläggningsprogrammet, Ekonomiprogrammet,
Samhällsvetenskapsprogrammet, VVS och fastighetsprogrammet
090-162415
Dragonskolans bibliotek
090-16 24 50
biblioteket.dragonskolan@umea.se
Ida Holmlund
Bibliotekarie
ida.holmlund@umea.se
Ingrid Magnusson
Bibliotekarie, verksamhetsledare
Jakob Algesten
Bibliotekarie (vik.)
Johanna Löjdström
Bibliotekarie
johanna.lojdstrom@umea.se
Lotta Blombäck
Bibliotekarie
Petra Svensson
Bibliotekarie
petra.svensson@umea.se
Elevkonsulenter jobbar med elever som har svårigheter kring skolaktiviteter för att minska stress och öka begriplighet, hanterbarhet och meningsfullhet.
Arbetssättet är elevcentrerat och genomsyras av att skapa förtroendefulla relationer och trygghet genom ett flexibelt och målstyrt arbetssätt. Elevkonsulenter arbetar med kartläggning och analys utifrån ett helhetsperspektiv vilket förutom skolfaktorer även innefattar individ-, familje- och omgivningsfaktorer. De genomför individanpassade åtgärder och insatser kring skolaktiviteter och miljön samt samordnar kring elevens nätverk.
Rektor beslutar om stöd av elevkonsulent.
Anna Svedlund
Elevkonsulent/ leg. arbetsterapeut
BA, VF, SA, IN, VO
Arbetsrum: B823
Linda Ingman
Elevkonsulent/ leg. arbetsterapeut
TE, HV, EE, Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A211
linda.ingman@umea.se
Mona Brander
Elevkonsulent/ leg. arbetsterapeut
BF, EK, NA
Arbetsrum: C328
mona.brander@umea.se
090-16 24 27
Daniel Gustavsson
IT-support
090-16 24 29
Arb.rum C412
Hanna Christoffersson
Koordinator/kommunikatör, skolledningen
070-699 18 85
Arb.rum C551
Anna Vestman
Kurator
Hantverksprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Industritekniska programmet,
Yrkesintroduktion IMY
Arbetsrum: A438
090-16 58 63
Angelica Rönnfjord
Kurator
Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet
Dragonskolans idrottsgymnasium NA/BF/SA
Arbetsrum: C326
070 884 41 10
angelica.ronnfjord@umea.se
Emma Lilja Persson
Kurator
Ekonomiprogrammet, Dragonskolans idrottsgymnasium NA/EK/SA/BF,
Individuella program
Arbetsrum: C315
090- 16 24 16
emma.lilja@umea.se
Jenni Backlund
Kurator
El- och energiprogrammet , Teknikprogrammet, Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A436
070-659 83 13
jenni.backlund@umea.se
Malin Sundström
Kurator
Bygg- och anläggningsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet,
VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B838
090-16 52 18
malin.sundstrom@umea.se
Rektorer
Anna Hohner
Bitr. rektor
Hantverksprogrammet frisör och stylist, Teknikprogrammet
Arbetsrum: C560
090- 16 25 60
anna.hohner@umea.se
Carola Jonsson
Rektor
Anpassad gymnasieskola
Arbetsrum: B628
090-16 24 80
carola.jonsson@umea.se
Ibrahim Alhakim
Bitr. rektor
Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet, YH,
Plug-in
Arbetsrum: C567
090- 16 24 61
Erik Pettersson
Rektor
Barn- och fritidsprogrammet, Riksgymnasiet för rörelsehindrade,
Dragonskolans idrottsgymnasium, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet
Arbetsrum: C554
090- 16 24 03
Hanna Sjögren
Bitr. rektor
Samhällsvetenskapsprogrammet
Arbetsrum: C565
090- 16 37 40
Mats Spolander
Rektor
Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Arbetsrum: C558
090-16 24 91
mats.spolander@umea.se
Patrik Henriksson
Rektor
El- och energiprogrammet, Lärlingsutbildning, Teknikprogrammet,
Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet,
Hantverksprogrammet frisör och stylist
Arbetsrum: C556
090- 16 24 67
Sara Kemppainen
Bitr. rektor
Ekonomiprogrammet, Riksgymnasiet för rörelsehindrade
Arbetsrum: C562
090-16 24 17
Peter Norlander
Bitr. rektor
Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet
Arbetsrum: C 569
090- 16 24 75
Enhetschefer
Jeanette Haglund
Enhetschef Syv-organisationen
090- 16 49 42
jeanette.haglund@umea.se
Pia Brander
Enhetschef RH-gymnasiets habilitering
Arbetsrum: B625
090- 16 65 70
pia.brander@umea.se
Anneli Andersson
enhetschef
RH-gymnasiet
Arbetsrum: C564
073-033 84 55
anneli.andersson@umea.se
Anna-Maria Lundström
enhetschef Vaktmästeri
Serviceenheten
Arbetsrum: C563
090 – 16 25 10
anna-maria.lundstrom@umea.se
Magnus Lönneborg
Enhetschef Café Mitten, Servicecenter
Arbetsrum C563
090 - 16 24 84
Pia Brander
Enhetschef
Arbetsrum: B625
090- 16 65 70
Fredrik Jonsson
Kurator
Arbetsrum: C320
090- 16 65 74
fredrik.jonsson@umea.se
Fredrik Tapani
Sjukgymnast
Arbetsrum: C320
090- 16 65 73
fredrik.tapani@umea.se
Helena Bruno-Levèn
Sjukgymnast
Arbetsrum: C320
090- 16 65 76
helena.leven@umea.se
Lisa Rova
Psykolog
Arbetsrum: C320
090- 16 65 75
lisa.rova@umea.se
Mona Brander
Arbetsterapeut
Arbetsrum: C320
009- 16 65 71
mona.brander@umea.se
Nina Andersson
Arbetsterapeut
Arbetsrum: C320
090- 16 65 72
nina.andersson@umea.se
Hantverksprogrammets båda inriktningar Frisör och hår och makeupstylist driver tillsammans Salong Victoria vid Entré Väst (mot Nolia). Här kan du boka tid hos våra elever.
För bokning och avbokning:
090-16 25 25
Dragonskolan Salong Victoria, Umeå - Bokadirekt Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Välkommen!
Kolla in salongvictoriadragonskolan på Instagram Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. för mer information!
Lena Karlsson
Skolsköterska
Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet,
Yrkesintroduktion IMY
Arbetsrum: B840
090-16 24 64
Katharina Saveman
Skolsköterska
Ekonomiprogrammet, Dragonskolans idrottsgymnasium EK,
Riksgymnasiet för rörelsehindrade
Arbetsrum: C418
090-16 24 48
Lena Lönnberg
Skolsköterska
Hantverksprogrammet frisör och stylist, Teknikprogrammet,
Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A434
090-16 24 47
lena.lonnberg@umea.se
Stella Mauree
Skolsköterska
Samhällsvetenskapsprogrammet, Anpassad gymnasieskola
Dragonskolans idrottsgymnasium SA
Arbetsrum: B622
090-16 24 49
stella.mauree@umea.se
Ulrica Tjärnberg
Skolsköterska
Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet,
Dragonskolans idrottsgymnasium BF/NA
Arbetsrum: C330
090-16 29 25
Annie Sellman
Skolsköterska
El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet,
Vård- och omsorgsprogrammet
Arbetsrum: A440
090-16 24 14
Jon Engström
Skolvärd
Arbetsrum: skolvärdsrummet, C413
jon.engstrom@umea.se
070-655 05 71
Agneta Fjellstedt
Speciallärare SV
Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapliga programmet
Arbetsrum: C462
090- 16 52 06
agneta.fjallstedt@umea.se
Anna Öberg
Specialpedagog
Dragonskolans idrottsgymnasium NA/SA/EK/BF
Arbetsrum: C317
anna.oberg.2@umea.se
Catharina Collryd
Specialpedagog
Riksgymnasiet för rörelsehindrade
Arbetsrum: C415
070-655 03 68
catharina.collryd@umea.se
Charlotta Lindgren
Specialpedagog
Ekonomiprogrammet
Arbetsrum: C319
charlotta.lindgren@umea.se
Eva-Lena Näsman
Specialpedagog
Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet
Yrkesintroduktion IMY
Arbetsrum: A418
090-16 25 80
evalena.nasman@umea.se
Kristina Nilsson
Specialpedagog
Samhällsvetenskapliga programmet, Bygg- och anläggningsprogrammet,
VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B830
Madelene Olofsson
Specialpedagog
Samhällsvetenskapsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet,
VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B821
madelene.olofsson@umea.se
Lena Lennartsson
Specialpedagog
El- och energiprogrammet, Hantverksprogrammet frisör och stylist, Teknikprogrammet
Arbetsrum: A416
lena.lennartsson@umea.se
Karin Wäringstam
Specialpedagog
Individuella program
Arbetsrum: B627
Lena Sävenskog
Specialpedagog
Individuella program
Arbetsrum: C518
lena.martinsdottersavenskog@umea.se
Anita Strömberg
SYV
Bygg- och anläggningsprogrammet
Arbetsrum: B832
090-16 24 43 (070-6850361)
anita.stromberg@umea.se
Anita Holm
SYV
Samhällsvetenskapsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet
Dragonskolans idrottsgymnasium SA
Arbetsrum: B820
070 257 88 98
anita.holm@umea.se
Cathrin Karlsson
SYV
Riksgymnasiet för rörelsehindrade
Hantverksprogrammet frisör och stylist
Arbetsrum: C424
090-16 24 37
cathrin.karlsson@umea.se
Christina Engström
SYV
Anpassad gymnasieskola
Arbetsrum: B627
christina.engstrom@umea.se
Leena Grenvall, vikarie
SYV
Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet
Dragonskolans idrottsgymnasium BF/NA
Arbetsrum: C323
090-16 24 41
leena.grenvall@umea.se
Joanna Michels
SYV
El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet,
Vård- och omsorgsprogrammet
Arbetsrum: A424
090- 16 24 45
Lena Frantz
SYV
Ekonomiprogrammet
Dragonskolans idrottsgymnasium EK
Arbetsrum: C321
090-16 58 53
070- 257 89 61
Fredrik Sandström
SYV
Yrkesintroduktion IMY, Teknikprogrammet
Arbetsrum: A414
070 279 06 64
Maria Andersson
SYV och koordinator för Lärlingsutbildningen
Vård- och omsorgsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet,
Industritekniska programmet, Fordons- och transportprogrammet,
Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet,
Hotell- och turismprogrammet
Arbetsrum: A222
076-768 58 51
Alexander Bagger
Enhetschef
090-16 19 73
alexander.bagger@umea.se
Josefin Enqvist
Produktionskock
090-165201
Café Mitten
090-16 24 25
Städservice
090-16 25 30