Kontakta Tomtebogårds skola F–3

Tomtebogårds skola F–3
Telefon: 090-16 58 31
E-post:

Besöksadress: Älvans väg 266

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Vid frågor om skolskjuts, se lista över skoljskjutshandläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Öppningsavdelning
Öppningsavdelningen Humlan tar emot samtal från samtliga telefoner kl. 06.30–07.30 och kl. 16.45–18.00 på nummer 090-16 58 36.

Skolavdelningarna
Kan nås kl. 07.00–08.15. Sjukanmälan görs via Tempus. Endast akuta ärenden tas emot kl. 08.15–13.00.

Kontaktuppgifter

Funktion

Namn

Mejl

Telefon                 

Skoladministratör

Anna Stålnacke

anna.stalnacke.2@umea.se

090-16 58 31

Placeringsassistent

Cathrin Engqvist

ppe@umea.se

090-16 58 03

TF Rektor F - 3

Malin Backsell

malin.backsell@umea.se

070-334 53 57

090-16 57 65

TF För- och grundskolechef

Jan-Olof Niska

jan.niska@umea.se

090-16 12 16

073-061 07 76

Kontakt till skolans avdelningar‌

Avdelning på skolan

Klass

Telefon

Mobil

Vittran

Förskoleklass Alverna, 1A, 2A

090-16 58 37

070-272 77 56

Nornan

1B, 2B, 3B

090-16 58 29

070-611 06 55

Vätten

Förskoleklass Cykloperna, 2C, 3C

090-16 58 28

070-611 06 26

Älvan

Förskoleklass Drakarna, 2D, 3D

090-16 58 38

070-272 77 25

Personal

Funktion

Namn

Mejl

Telefon

Speciallärare

Linda Nilsson

linda.nilsson@umea.se

070-254 38 97

Skolsköterska

Karin Löfvenberg

karin.lofvenberg@umea.se

070-611 10 99
090-16 58 32

Skolkurator

Johanna Bäckström

johanna.backstrom@umea.se

070-285 30 65

Skolpsykolog

Lovisa Hognert Algesten

lovisa.hognert@umea.se

070-270 14 49
090-16 56 33

Vaktmästare

Birger Larsson

birger.larsson@umea.se

070-258 86 86

IT-pedagog skolområde öst

Rickard Erlingsson

rickard.erlingsson@umea.se

070-255 11 32

Kök



090-16 57 63

Personalrum

Fritids


090-16 57 66

Personalrum

Rönnen


090-16 58 34

Personalrum

Björken


090-16 58 33


Skriv ut
Senast uppdaterad: 4 augusti 2020
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Anna Stålnacke