Kontakta Mariebergsskolan F–6

Mariebergsskolan F–6
Telefon: 090-16 56 74
E-post:

Besöksadress: Rådjursvägen 129

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Har du frågor om vår skola är du välkommen att kontakta oss!

Rektor

Robert Lindberg
090-16 56 36
070-339 55 62
robert.lindberg@umea.se

Biträdande Rektor

Catharina Brandén
090-16 56 34
070-855 30 99
catharina.branden@umea.se

Administration

Ann-Kristin Ek
090-16 56 74
073-600 54 54
ann-kristin.ek@umea.se

Information om fritidshem

Pedagogiska placeringsenheten
090-16 66 50
ppe@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats

För-och grundskolechef för skolområde Nord

Katarina Stillesjö Vilhelmsson
090-16 28 28
070-375 10 82
katarina.vilhemsson@umea.se

Förskoleklass/fritidshem

Förskoleklass Renen 090-16 56 55, mbgrenen@umea.se
Förskoleklass Rådjuret, stängningsavdelning, 090-16 56 37, mbgradjuret@umea.se
Fritidshemmet Loskinnet, årskurs 1, öppningsavdelning, 090-16 56 54
Fritidshemmet Björnen, årskurs 2, 090-16 56 52
Fritidshemmet Vargen, årskurs 3, 090-16 56 49
Fritidshemmet Falken, årskurs 4-6 090-16 56 44

Arbetsrum

Årskurs 1-3 090-16 56 47
Årskurs 4-6 090-16 56 41
Idrott 090-16 56 43
Personalrum 090-16 56 39

Speciallärare

Anne Kröger
16 56 40
anne.kroger@umea.se

Elenor Olsson
15 56 40
elenor.olsson@umea.se

Schemaläggare / It-pedagog

Veronica Olsson
veronica.olsson@umea.se

Datoransvarig

Lars Svanberg
lars.svanberg@umea.se

IT-pedagog för skolområde Nord

Markus Wallgren
072-241 27 97
markus.wallgren@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledarelänk till annan webbplats

Skolsköterska, elevhälsan

Christel Lindmark
090-16 56 46  Mariebergsskolan
090-16 56 06 Bräntbergsskolan
christel.lindmark@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Elin-Amanda Brantmo
090-16 56 13
elin-amanda.brantmo@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Kontakt sker via rektor

Skolrestaurang

090-16 56 48

Vaktmästare

Örjan Olsson
090-16 56 45
070-551 20 01
orjan.olsson@umea.se

Lokalvårdare

090-16 56 38

Skriv ut
Senast uppdaterad: 17 december 2020
Publicerad: 15 juni 2017
Sidan publicerad av: Gabrielle Hultdin