Kontakta Linblommans skola F–6

Linblommans skola F–6
Telefon: 090-16 59 06
E-post:

Besöksadress: Sönkmyrvägen 20

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Vägbeskrivning till skolan finns längre ner på sidan.

Kontakta oss

Befattning

Namn

Mejladress

Telefon

Mobil

Rektor

Alf Nilsson

alf.nilsson@umea.se

090-16 59 09

070-595 59 09

Biträdande rektor

Alex Örtegren

alex.ortegren@umea.se


070-950 46 16

Administration

Lena Hellgren

lena.a.hellgren@umea.se

090-16 59 06

070-776 59 06

Administration

Carola Ingelsson

carola.ingelsson@umea.se

090-16 59 14

070-365 59 14

Vid frågor om skolskjuts

Skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster




Bibliotek

Irene Sjöberg

irene.sjoberg@umea.se

090-16 59 98


Vaktmästare

Jan Pettersson

jan.pettersson@umea.se

090-16 59 44

070-326 76 63

Skolsköterska

Sara Edenor

sara.edenor@umea.se


070-952 02 29

Kurator

Anna Lundberg

anna.lundberg.4@umea.se


072-402 31 71

Psykolog

Linnea Germundsjö

linnea.germundsjo@umea.se


070-611 16 62

IT-ansvarig

Håkan Olofsson

hakan.p.olofsson@umea.se



Husmor

Veronica Nordström

veronica.nordstrom@umea.se

090-16 59 13


Kokerska

Katarina Arvidsson




Kokerska

Maria Espling




Elevhälsoteam





Biträdande rektor

Alex Örtegren

alex.ortegren@umea.se



Skolsköterska

Sara Edenor

sara.edenor@umea.se


070-952 02 29

Kurator

Anna Lundberg

anna.lundberg.4@umea.se



Psykolog

Linnea Germundsjö

linnea.germundsjo@umea.se



Speciallärare

Anna Westman

annamaria.westman@umea.se



Lärararbetsrum



090-16 59 43


Norrgården



090-16 59 45


Årskurs 4

Katarina Jonsson

katarina.x.jonsson@umea.se



Årskurs 5

Kristina Kågström

kristina.kagstrom@umea.se




Mackarena Cisterna Yanez

mackarena.cisterna.plaza@umea.se




Jesper Eriksson

jesper.eriksson@umea.se



Mellangården



090-16 59 17


Årskurs 6

Tomas Lindmark

tomas.lindmark@umea.se



Fritids årskurs 3-6

Håkan Olofsson

hakan.p.olofsson@umea.se


070-246 03 96


Vahe Sargsyan

vahe.sargsyan@umea.se



Årskurs 3

Emelie Algotsson

emelie.algotsson@umea.se




Lena Gelfgren

lena.gelfgren@umea.se



Sörgården



090-16 59 18


Årskurs 1

Linda Östman

linda.ostman@umea.se



Årskurs 2

Jessica Labba

jessica.labba@umea.se



Fritids årskurs 1-2

Sara Mannberg Långström

sara.mannberg@umea.se


070-850 12 87


Jonas Andersson

jonas.andersson.2@umea.se



Junibacken




070-246 07 87

Förskoleklass

Candra Forsberg

candra.forsberg@umea.se




Simon Widmark

simon.widmark@umea.se




Madelene Hedlund

madelene.hedlund@umea.se



Idrott och Musik

MU åk 1-3

Johan Karlsson

johan.karlsson@umea.se



MU åk 4

Erik Hedström

erik.hedstrom@umea.se



MU åk 5-6

Johan Von Ahn

johan.von.ahn.2@umea.se



IDH åk 1–3

Håkan Olofsson

hakan.p.olofsson@umea.se



IDH åk 4–6

Johan Karlsson

johan.karlsson@umea.se



Språk, slöjd, hemkunskap

Hemkunskap

Daniel Wirthig

daniel.wirthig@umea.se



Franska

Christian Bardeau

christian.bardeau@umea.se



Spanska

Malin Söderberg

malin.soderberg@umea.se



Tyska

Rebecka Edin

rebecka.edin@umea.se



Slöjd

Lars Persson

lars.persson@umea.se



Slöjd

Eva Eriksson

eva.eriksson@umea.se



Slöjd

Gunnar Nilsson

gunnar.nilsson@umea.se




Vägbeskrivning från centrala Umeå:
Kör E4 söderut över bron och sväng av till höger mot Gräsmyr/Röbäck. Passera första infarten till Röbäck. Vid den andra infarten svänger du vänster. Följ vägen, passera Ica Röbäck och sväng sedan av till vänster på Sönkmyrvägen. Följ vägen några hundra meter och sedan hittar du oss på din högra sida.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 13 februari 2020
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Lena Hellgren