Kontakta Bräntbergsskolan 7–9

Bräntbergsskolan 7–9
Telefon: 090-16 56 00
E-post:

Besöksadress: Törnskatevägen 18

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Principen för e-post i Umeå kommun är förnamn.efternamn@umea.se.

Rutin för kontakt med skolan gällande elevärende:
1. Kontakta mentor
2. Vid elevhälsoärende kontakta någon i Elevhälsoteamet (kurator, specialpedagog,  
    skolsköterska eller studie- och yrkesvägledare)
3. Kontakta biträdande rektor, Helena Sundqvist, för klasserna 7-9ABC
    Kontakta rektor, Robert Lindberg, för klasserna 7-9DE (Ast verksamheten)

Kontakta oss


Namn


Telefon

Receptionen, sjukanmälan, skolskjuts, fakturor, nära stöd

Doreén Andersson

doreen.andersson@umea.se

090-16 56 00

Vid frågor om skolskjuts


Skolskjutslänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


Rektor 7-9DE (AST)
Telefontid: mån, ons, tor, fre kl 8.15-9.15

Robert Lindberg

robert.lindberg@umea.se

090-16 56 16,

070-339 55 62

Biträdande rektor 7-9ABC

Helena Sundqvist

helena.sundqvist@umea.se

090-16 56 14,
070-950 76 61





Elevhälsa




Studie- och yrkesvägledare (mån, tis, ons, fre)

Annelie Fredriksson


annelie.fredriksson@umea.se

090-16 56 10,
070-213 06 06

Specialpedagog

Siv Danvind

siv.danvind@umea.se

070-655 53 30

Stödpedagog

Ann-Marie (Mia) Öst

annmarie.ost@umea.se

073-820 00 17

Kurator
(tis, ons, fre)

Elin-Amanda Brantmo

elin-amanda.brantmo@umea.se

090-16 56 13,
070-622 06 93 

Skolsköterska
(ons, fre jämn vecka)

Marlene Lindqvist

marlene.lindqvist@umea.se

090-16 56 06,
072-235 56 06

Skolsköterska
(tor jämn vecka, fre ojämn vecka)

Johanna Westerlund

johanna.westerlund@umea.se

090-16 56 06,
070-308 99 95

Resurs

Gabriella Johansson

gabriella.johansson@umea.se






Skolrestaurang



090-16 56 12





Lag A



090-16 56 03

Mentor 7A

Erik Fällgren

erik.fallgren@umea.se


Mentor 7B

Anna Birve

anna.birve@umea.se

090-16 56 03

Mentor 8A

Emma Strinnholm

emma.strinnholm@umea.se

090-16 56 03


Marianne Bergmark, tjl



HKK

Åsa Almqvist

asa.almqvist@umea.se

090-16 56 03

Mentor 9A

Görgen Annell

gorgen.annell@umea.se

090-16 56 03

Mentor 9B

Petter Karlsson

petter.karlsson@umea.se

090-16 56 03

Mentor 9C

Markus Lejon

markus.lejon@umea.se

090-16 56 03

Mentor 9C

Johan Öman

johan.oman@umea.se

090-16 56 03

NO/MA

Klas Sandgren

klas.sandgren@umea.se

090-16 56 03

IDH/MA

Lars Lundstedt

lars.lundstedt@umea.se

090-16 56 03

NO

Sabine Kunz

sabine.kunz@umea.se

090-16 56 03





Lag B



090-16 56 09

Mentor 7A

Peter Westin


peter.westin@umea.se

090-16 56 09

Mentor 7B

Åsa Grönlund

asa.m.gronlund@umea.se

090-16 56 09

Mentor 7B

Jesper Wallgren, vik

jesper.wallgren@umea.se

090-16 56 09

Mentor 8A

Peter Granberg

peter.granberg@umea.se

090-16 56 09

Mentor 8B

Helena Arvidsson

helena.arvidsson@umea.se

090-16 56 09

Mentor 8B

Nadia Arklöf

nadia.arklof@umea.se

090-16 56 09

Mentor 9A

Peder Engstrand

peder.engstrand@umea.se

090-16 56 09

Mentor 9B

Irene Lundmark

irene.lundmark@umea.se

090-16 56 09

Språk/schema/Lärum

Marie Johansson

marie.johansson@umea.se

090-16 56 09

Språk

Timmy Lundmark

timmy.lundmark@umea.se

090-16 56 09

Mentor 8C

Caroline Eltoft

caroline.eltoft@umea.se

090-16 55 99





Lag D/AST




Gruppledare AST, Mentor 7D

Anders Bäckström

anders.backstrom@umea.se

090-16 56 30

070‑338 31 76

Mentor 8C

Anna Clarevi

anna.clarevi@umea.se

090-16 56 30

Mentor 7E, Resurs

Maria Ölvebo

maria.olvebo@umea.se

090-16 56 30

NO/MA

Ola Ling

ola.ling@umea.se

090-16 56 30

Mentor 9D, Resurs

Johan Andersson

johan.andersson@umea.se

090-16 56 30

Mentor 9D, Resurs

Malin Ernestad

malin.ernestad@umea.se

090-16 56 30

Mentor 7D, Resurs

Eli Laestander

eli.laestander@umea.se

090-16 56 30

Mentor 8D, Resurs

Micaela Adolfsson

micaela.adolfsson@umea.se

090-16 56 30

Engelska

Johan Jakobsson

johan.jakobsson@umea.se

090-16 56 30

Mentor 8D, Resurs

Maud Feldt

maud.feldt@umea.se

090-16 56 30


Johan Edin, tjl




Eva-Marie Persson, tjl







Administration, Vaktmästare




Skolassistent - Reception, skolskjuts, fakturor, nära stöd

Doreen Andersson

doreen.andersson@umea.se

090-16 56 00

Skolassistent - Elevreg (in- och utflyttning elev mm), nära stöd

Annika Kindblad

annika.kindblad@umea.se

090-16 56 72

Vaktmästare

Glenn Sjöström

glenn.sjostrom@umea.se

090-16 56 05,

070-551 20 01











Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 februari 2020
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Annika Kindblad