Medieelevernas tidning nominerad till årets skoltidskrift

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Vi gratulerar eleverna i årskurs 3 på estetiska programmet med inriktning estetik och media som i veckan nominerats till Årets Skoltidsskrift för sin upplaga av Mindyard.

Onsdag 6 november utser en jury bestående av personer från mediebranschen vinnaren av Tidsskiftspriset för Årets Skoltidsskrift 2019. Mindyard, som skapats av eleverna i nuvarande årskurs 3 på estetiska programmet med inriktning estetik och media, är en av fyra skoltidningar som är nominerade och har möjlighet att vinna priset.

Motiveringen till nomineringen är: "Här är gänget vi alla vill anställa. En fantastisk form som ligger kvar i minnet länge och som verkligen sticker ut. Mindyard har ett stort kreativt mod med en tydlig ansats att visa att unga har rätt att ta plats utan att vara inställsamma."

Om Tidsskiftspriset för Årets Skoltidsskrift 2019

Tidskriftspriset verkar för en hög kvalitet inom tidskriftsbranschen genom att premiera goda förebilder och nyskapande insatser.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 oktober 2019
Publicerad: 10 oktober 2019
Sidan publicerad av: Therése Swärd