Kontakta Tallkotten

Tallkotten
Telefon: 090-16 10 00
E-post:

Besöksadress: Sandgärdesgatan 2

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Förskolan Haga i nya lokaler

Bild

I januari 2020 öppnar förskolan Haga i nya lokaler. Förskolan utökas med tre ytterligare avdelningar från idag tre till sex avdelningar.

Förskolan Tallkotten öppnades 2011 för att tillgodose bristen på förskoleplatser i Umeå. När nu behovet av förskoleplatser i området kan tillgodoses med platser på Haga förskola kommer nuvarande verksamhet lämna lokalerna på Tallkotten. Lokalerna planeras att användas som evakuerings- och garantiförskola tills annan verksamhet inom kommunen behöver dem.

Förskolan Haga byggs i två plan. På plan ett kommer det att vara en avdelning med hörselverksamhet för barn 1-5 år samt två avdelningar för barn 3-5 år. Där finns även gemensam matsal och atlejé. På plan 2 kommer det att vara tre avdelningar för barn 1-3 år samt personalutrymmen.

Förskolegården kommer att innehålla många olika delar för att locka till lärande. Det kommer t.ex. finnas delar som inspirerar till roll lekande, balans och motorikträning, byggande och samvaro.


Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 mars 2019
Publicerad: 21 mars 2019
Sidan publicerad av: Eva Lena Hörnfeldt