Stäng meddelande

Information om Corona-virus på olika språk

Kontakta Centrum för vuxenutbildning

Centrum för vuxenutbildning
Telefon: 090-16 41 48, drop-in må-fre 10-12, lunch 12-13, telefontid 10-12, 13-15

Besöksadress: Mossvägen 1/Östra Rådhusgatan 2

Kontakta personal

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Här ser du länkar till information om Corona-viruset på en del språk.

Folkhälsomyndighetenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster ger information på olika språk. På den här länkenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster finns också information på olika språk, från myndigheterna. Ekot (nyheter) har också information på sju olika språklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skellefteå kommunlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster har videos med information på olika språk. Region Västerbotten har information härlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Informationsverige.se har information på sin sidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Företrädare för olika religioner ger information om religiösa högtider i samband med Corona härlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 april 2020
Publicerad: 23 mars 2020
Sidan publicerad av: Conny Forsström